18 Eylül 2014 Perşembe  18 Eylül 2014 Perşembe 08:32  16 Eylül 2014 Salı 08:43  15 Eylül 2014 Pazartesi 09:02  12 Eylül 2014 Cuma 08:56  11 Eylül 2014 Perşembe 08:44  10 Eylül 2014 Çarşamba 21:10  Beyşehir Belediyesi uygulamalı meclis toplantısı yaptı 09:01  Kaymakam Başıbüyük başarılı sporcuları ağırladı 09:01  Beyşehir Belediyesi Yaz Yüzme Kursu Sona Erdi 08:58  Özaltun’dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı  09:41  
 Çok Okunanlar
 12 Eylül 2014 Cuma


 
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Ümit Gülol

          
         EMEKLİ MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

En sık karşılaştığım sorulardan birisi emekli maaşları  neden düşük  sorusu bu soru sanırım yasal düzenlenme yapılmadığı müddetçe bu sorular daha sık sorulacak ve vatandaşın mağduriyeti daha çok artacaktır.  “Çalışmaya devam edersek ileride bağlanacak emekli aylığımız düşüyor , sebebi nedir?” Soru çok basit ve mantıklı ama cevabı bu kadar basit ve mantıklı değil.


Mantıklı düşünürsek bir sosyal güvenlik sisteminde, sigortalılar ne kadar fazla çalışır ve ne kadar fazla prim öderlerse, bağlanacak aylıkları da o kadar yüksek olur. Ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın mantığı geçerlidir. Ancak ülkemizde, 5510 sayılı kanundan sonra yani 01.10.20008 itibariyle yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu sonrasında bu mantık -bazı çalışanlar için- tersine dönmüş durumda. Buna göre en az 8 milyon SSK ve Bağ-Kur sigortalısının aylığı, çalışmaya devam ettikçe düşüyor. Pek çoğunuza tuhaf gelecek bu durumu biraz açalım.


Çalışanlar için emekli aylıkları, yıllar itibariyle ödedikleri primlerin karşılığıdır. Ancak ülkemizde her on yılda bir yapılan sistem değişikliği sebebiyle, bu primlerin hangi dönemlerde ödendiği, bağlanacak aylığı önemli ölçüde etkiler. Buna göre 01.01.2000 öncesi primler ayrı, 01.01.2000-30.09.2008 arası primler ayrı ve 01.10.2008 sonrası ödenen primler ayrı değerlendirilir.


Bu üç dönem için belirlenen kısmi aylıkların toplamı sigortalıya bugün bağlanacak aylığı ifade eder. Üç dönem içerisinde en değerli çalışmalar 2000 yılı öncesi çalışmalar olup, bu dönemdeki primlerin fazlalığı ve kazançların yüksekliği, bağlanacak aylığı da artırır


Aylıkların düşmesini engellemek için biri bireysel tedbir diğeri yasal düzenleme olmak üzere iki yol var. Bireysel tedbir şu; SGK’ya yapılan bildirimlerinizi aylık brüt 2.700 liranın üzerine çıkarabilirseniz ileride bağlanacak aylığın düşmesini engellersiniz. Ancak genelde asgari ücretle çalışılan ve sigortaya bu şekilde bildirimde bulunulduğundan dolayı ülkemizde bu formülü uygulamak herkese nasip olmaz.


Yapılması gereken tek çözüm YASAL düzenlemedir.. oysa ki  sosyal güvenlik reformu yapılırken, insanların mümkün olduğunca uzun yıllar çalışması ve geç emekli olması hedeflendi. Evet reform sonrası işe girecekler için düzenlemeler doğru olsa da  Ancak kanun yazılırken, bunun tam aksine, reform öncesi çalışmaya başlamış olanları çalışmaktan caydıracak şekilde yazıldı. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan manzaraları sıralarsak;


·1)Bu durumda emeklilik şartlarını süresini  doldurmuş olup yaşı bekleyenler 2008 sonrası çalışmaya devam etmek yerine çalışmadan beklemeyi tercih ediyor.


2)Asıl en önemli olan çalışmak zorunda olup maaşının düşeceğini bilerek kayıt dışı çalışma şeklini tercih edenler ki bu  sınıf sigorta gösterilmeden çalışan guruptur.


·3 )Bu yöntem ise çok bilinmeyen ama işin hilesi tabir edilen bir yöntem ki Kimi çalışanlar, günlük prim matrahını yükseltmek için 30 gün çalıştığı halde 5-6 günlük sigorta yaptırıyor. Böylece işverenin cebinden yine aynı prim çıkıyor ancak işçinin brütü yükselmiş oluyor.


Diğer bir sorunda basamak uygulaması kalktı ama gene de 12. Basamaktan emekli olan neden 15. Basamaktan emekli olandan fazla maaş alır hani ne kadar ekmek o kadar köfteydi.


Zira emeklilik aylıklarında en belirgin faktör olan Aylık bağlama oranı her değişiklik sonrası düşmüştür. Özellikle 2008/Ekim sonrasında emekli aylıklarını düşüren bir diğer uygulama da gelişme hızından  yani ülke büyümesinden emeklinin alacağı pay %100 den % 30 a düşürülmüştür.Önümüzdeki yıllarda daha sık rastlayacağımız bu dolambaçlı işlemlerin önünü kesmek için, acilen düzenleme yapıp, eski sigortalıların aylık kaybını önlememiz gerekiyor.


4447 ve 5510 sayılı kanunlarla emekli  maaş hesaplama yöntemleri değiştirildi ve her birinde maaşlar düşürüldü.  Konu 1999 da ve 01.10.2008 de olmak üzere 2 sefer Anayasa mahkemesine götürüldü lakin Memurlar aleyhine olanları Anayasa Mahkemesi iptal etti S.S.K ve BAĞKUR aleyhine olan maddelere dokunulmadı iptal etmedi bu sebeple şu an en düşük memur maaşı 1085 TL dir Hal böyle olunca  S.S.K lının maaşı 620 TL Bağkurlunun ise bu rakama bölgemizde çok sık rastlanıyor sadece 450 TL dir.  Hakkaniyet ilkesi çalışırsa en azından alt sınır hepsininin aynı olması gerekirdi. Bu konuda siyasiler dışında konuya vakıf olan Ankara’ da bir sürü sivil toplum örgütleri de mevcut lakin aman bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın , aman koltuğum sallanmasın kredim kesilmesin diye renkten renge  girip  40 yamalı bohça gibi olan sivil toplum örgütü başkanları ne iş yaparlar onu da yıllarca anlamış değilim.  Esnaf ve sanatkarın sorununu sizlerin meclis platformuna taşıması gerekmez mi? 25 sene bu Ülkeye hem vergi vererek hem Bağkur primlerini ödeyerek çok zor şartlar altında  emekli olan insanımıza layık görülen emekli maaşı alt sınırı 450. TL midir.  Acaba 3 gün bu parayla siz geçinebilir miydiniz diye sormak geliyor içimden.

2013-01-29 Bu yazı  6129  kere okundu Yazıcıya Yolla
Son Yazıları:

EMEKLİ MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜYOR?
Dikkat! Yapılandırma hakkını kaybedene yeni hak
Yurtdışı borçlanmasında dikkat edilmesi gereken incelikler
YORUMLAR
BU YAZIYA YORUMUNUZU EKLEYİN
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Genel Editör
R.Emre KOÇAK
Nice İki Yıllara
Yazarlar
Bilal Bülent ALPEREN
MİLLİ MÜCADELE’DE BEYŞEHİR
Mustafa AKKOCA
BEYŞEHİR NOTLARI!(2)
A. Hasan Emre
YEMEKTEYİZ...
Ali ŞANAL
Başkalarının Emeğine Saygı Duymak
Nazif KIROTU
VATAN/DAŞ, YATAN/DAŞ, YAN/DAŞ
Adil YOLLAR
Hoş Sada
Yüksel LALE
Kötülük eden kendine eder
Ümit Gülol
EMEKLİ MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜYOR?
Yavuz Yıldız
Şehrim
hilal
SICAK BİR YAZ BİZLERİ BEKLİYOR…

KONYA

Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle